سه‌شنبه, 28 دی 1395 - 12:18             
عنوان : اولین كارگاه آموزشی كشت ذرت
کد خبر : ۶۸۸۰۱
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۰/۱۸ 
ساعت : ۹:۵۵:۳۲

اولین کارگاه آموزشی کشت ذرت با حضور متخصصان این محصول و کشاورزان پیشرو استان تهران با همکاری بخش خصوصی و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان تهران  برگزار شد

امروز شانزدهم دیماه اولین کارگاه آموزشی کشت ذرت با همکاری شرکت خصوصی توسعه کشت ذرت هامون برگ و  مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان و با  شرکت بیش از 150 نفر از کشاورزان پیشرو  و کارشناسان کشت ذرت استان تهران  در ورامین برگزار شد .

دکتر حسن پور رییس مرکز تحقیقات ضمن خوش آمد گویی به شرکت کنندگان برگزاری چنین دوره هایی را بسیار سودمند عنوان کردند و گفتند این دوره ها باحضور کارشناسان مجرب و متخصص میتواند راهکار های علمی و جدید در کاشت، داشت و برداشت محصولات را در اختیار کشاورزان قرار دهد .

دکتر محمد اوزوستون استاد دانشگاههای ترکیه به عنوان سخنران دراین کارگاه دانش و تجربیات خود و جدیدترین متد های کشت ذرت را به شرکت کنندگان منتقل کردند .

دکتر اوزوستون با معرفی کامل مورفولوژی و فیزیولوژی گیاه ذرت گفتند یکی از مهمترین مراحل رشدی ذرت مرحله گرده افشانی ذرت است که در این مرحله باید آبدهی به مزرعه به مدت ده روز ادامه یابد زیرا وجود رطوبت کافی در این مرحله موجب میگردد تا گرده افشانی به طور کامل انجام شود .

وی همچنین کود دهی در مرحله 4 برگی  را بسیار مهم شمردند و گفتند استفاده از علفکش تنها تا این دوره مجاز است و بعد ازمرحله 4 برگی نباید از علفکش استفاده کرد .

ایشان همچنین برای داشتن ارتفاع حداکثر بلال کود دهی سرک در مرحله 8 برگی را مهم ذکر کردند و اشاره کردند،با توجه به اینکه تشکیل بلال در مرحله ده برگی اتفاق می افتد و ریشک ها شروع به رشد می کنند کود دهی در مراحل 8 برگی مهم است .

این کارشناس ذرت از دیگر عوامل مهم در کشت ذرت و برداشت محصول خوب را شوری خاک عنوان کردند و گفتند ذرت گیاهی ست که در درجه شوری صفر تا دو بهترین عملکرد رادارد و در درجات شوری بالاتر این عملکرد کاهش می یابد .

دکتر زند عضو هیات علمی و محقق گیاهان علوفه ای مرکز تحقیقات نیز گفتند با توجه به اینکه خاک اغلب مناطق استان درجه شوری بالایی دارد و این شوری موجب می گردد تا بعضی از عناصر ضروری گیاه جذب نشود حتما باید از کودهای مناسب به صورت محلول پاشی استفاده کرد .

ایشان همچنین گفتند با توجه به اینکه ذرت در استان تهران بعد از برداشت گندم و جو  کشت میشود و طول دوره رشد آن با توجه به تغییر فصل و سرد شدن هوا کوتاه است توصیه میشود به جای استفاده از ارقام پرمحصول از ارقامی استفاده شود که زود رس هستند و دوره رشد کوتاه تری دارند.

بازگشت           چاپ چاپ         
 
 مركز تحقيقات و آموزش كشاورزی و منابع طبيعی استان تهران

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8